مشاوره پیش از ازدواج

مشاوره ازدواج یا مشاوره قبل از ازدواج، یک فرآیند مشاوره‌ای است که زوج‌هایی که در نظر دارند با یکدیگر ازدواج کنند، قبل از اتخاذ تصمیم نهایی درباره ازدواج، به منظور ارزیابی تطابق و هماهنگی خود در زندگی مشترک و بررسی مسائل مختلف مربوط به زندگی زناشویی خود، از آن بهره می‌برند.

هدف اصلی مشاوره پیش از ازدواج، ارائه راهنمایی و پشتیبانی به زوجین در مراحل تصمیم‌گیری قبل از ازدواج است. در این فرآیند، روانشناس و مشاور ازدواج، به زوجین کمک می‌کند تا درک بهتری از خود و یکدیگر داشته باشند، ارزش‌ها، اولویت‌ها، اهداف و انتظاراتشان را مورد بررسی و ارزیابی قرار داده و به بررسی و حل مسائل مربوط به ارتباط متقابل، ارتباطات خانوادگی، نقش وظایف متقابل، مسائل مالی، برنامه‌ریزی زندگی مشترک و سایر جنبه‌های مربوطه بپردازند.

مشاوره قبل از ازدواج چیست ؟

مشاوره پیش از ازدواج تا چه حد می تواند به ما کمک کند ؟

چرا وجود مشاور ازدواج و مشورت با وی الزامی است ؟

همه این سوالات وقتی در ذهن افراد بوجود می آید  که در مقدمات ازدواج هستند و به انها پیشنهاد مشاوره با روانشناس و متخصصان ازدواج داده می شود .

ازدواج خوب و انتخاب همسر مناسب یکی از بزرگترین تصمیماتی می باشد که بیشتر افراد حداقل یک مرتبه ، اتخاذ می کنند . چرا که زمانی که فرد ازدواج می کند ، تمامی اهداف زندگی  ، روابط اجتماعی و خانوادگی فرد ، تحت شعاع قرار می گیرند و دستخوش تغییر می شود .

مشاوره پیش از ازدواج

مشاوره قبل از ازدواج چیست؟

مشاوره قبل از ازدواج نوعی درمان است که برای کمک به زوج ها برای آماده شدن برای ازدواج طراحی شده است. این معمولاً توسط یک متخصص بهداشت روان دارای مجوز مانند یک درمانگر، روانشناس یا مددکار اجتماعی انجام می شود و می تواند به صورت فردی یا گروهی انجام شود. اهداف مشاوره قبل از ازدواج کمک به زوجین است: با بررسی ارزش ها، انتظارات و اهداف آنها برای آینده، پایه ای قوی برای رابطه آنها بسازید. مهارت‌های ارتباط مؤثر و حل تعارض را توسعه دهید تا به آن‌ها کمک کنید تا چالش‌ها و اختلاف نظرهایی را که ممکن است در ازدواجشان پیش بیاید، حل کنند. تفاوت های آنها از جمله زمینه های فرهنگی، مذهبی و شخصی را درک کرده و از آنها قدردانی کنید. مناطق بالقوه تعارض یا منابع استرس را در روابط خود شناسایی کنید و استراتژی هایی برای مدیریت آنها ایجاد کنید. در مورد مسائل مهم مربوط به ازدواج، مانند صمیمیت، امور مالی، والدین و نحوه آماده شدن برای آنها اطلاعات کسب کنید.

مشاوره قبل از ازدواج می تواند برای زوج ها در هر زمینه و مراحل زندگی مفید باشد، خواه برای اولین بار ازدواج می کنند یا بعد از طلاق یا فوت شریک زندگی خود وارد یک ازدواج جدید می شوند. این می تواند به زوج ها کمک کند تا ازدواج خود را با پایه ای قوی شروع کنند و شانس خود را برای داشتن یک رابطه طولانی مدت شاد و موفق افزایش دهند

افرادی که در آستانه این تصمیم گیری بزرگ قرار می گیرند ، دچار استرس و اضطراب می شوند که  ممکن است این فشار استرس مانع از آن شود که شخص بهترین و درست ترین تصمیم خود را بگیرد .